Головна » 2015 » Травень » 19 » Відомий і невідомий світ краси
Відомий і невідомий світ краси

Століттями митці намагалися знайти загальні критерії Краси і естетичних цінностей, але всі їх пошуки були марними. Красу не виміряти науковими методами, вона з’являється нам у відчуттях. Тож запрошуємо вас, шановні поціновувачі образотворчого українського мистецтва, в подорож по сторінках нових надходжень до нашої бібліотеки.

Перш за все до вашої уваги Каталог-альбом «Український портрет ХVІІ-ХVIII століть» (керівник проекту Анатолій Мельник), який був присвячений виставці, приуроченій до 100-ліття з дня освячення Національного художнього музею України та пам’яті співробітників музею, видатних вітчизняних мистецтвознавців Данила Щербаківського і Федора Ернста. Каталог-альбом, як і сама виставка, унікальний: нечасто вдається зібрати під одним дахом найкращу мистецьку розкіш з 27 провідних музеїв і бібліотек України. Перегортаючи аркуші альбому, за ними ви побачите великий час, «…наших пращурів, отже і нас самих в складках вічності, які творили земний простір, боронили, утверджували його. Ім’я якому Україна…Український портрет…Чуєте? Український…» (Павло Мовчан). Побачене один раз неодмінно озветься красою, як тільки цього забажає душа: пригадавши, - замилуєшся, зачарувавшись – не забудеш ніколи. А забути важко і неможливо: до вас промовляють люди з глибини століть. Каталог-альбом розкриває галерею портретів від княжої родини з давньоруських фресок Софії Київської до історичних діячів України ХVI-ХVIII століть. Однак найголовніше в портретах – це людина та міра талановитості художника в її втіленні.

Новий час змінив думки і висновки про красу, мистецтво і художників. То ж познайомившись з раритетним виданням одного з найталановитіших художників-монументалістів, представника українського модерну «МИХАЙЛО БОЙЧУК та його школа монументального мистецтва», альбом, Галерея – 2010, ви зможете прилучитися до навчальної практики однієї із найзагадковіших мистецьких шкіл світу. В виданні представлені роботи п’ятдесяти шістьох художників, які називали себе «бойчукістами». Після десятиліть цензури, сьогодні Бойчук став культовою фігурою. «Школі Бойчука», творчість якої довго заборонялась, повернуто її чесне ім’я і достойні заслуги. Завдяки Бойчуку та його школі українське образотворче мистецтво вийшло на європейський рівень і в 20-30 роках завоювало широкий простір світової культури.

Ще одне видання доктора філософії, мистецтвознавства, богослов’ я, академіка Академії наук Вищої Школи України професора образотворчого мистецтва Дмитра Степовика «Пробуджені царівни Якова Гніздовського», Київ, ТОВ АТЛАНТ ЮЕмСі», 2007 познайомить вас з життєвим і творчим шляхом одного з найвидатніших українських миcтців Якова Гніздовського, твори якого прикрашали Білий дім, резиденцію президентів США, а нині зберігаються майже в 30 музеях і бібліотеках, зокрема в Бостонському музеї образотворчого мистецтва, Бібліотеці Конгресу США, Публічній бібліотеці в Нью-Йорку та інш. Тематичний універсалізм Гніздовського близький людям різних культур і цивілізацій. У його творах закладена вселюдська ідея добра і гармонії. Наступні покоління відкриватимуть у його творах нові вартості, бо в них є вічне, стоголосне кожній добі.

Відновити країну можливо, відродивши насамперед її мистецтво, культуру, духовність. І саме альбом «Українська нова хвиля», Київ, 2009 (українською та англійською мовами) має особливе значення. Він є втіленням у життя мрій багатьох художників, меценатів і культурних діячів, яким небайдужі подальший розвиток нашої держави, духовне здоров’я нації.

Бібліотекар сектору літератури з мистецтва Абраменко О.А.

Переглядів: 210 | Додав: Библио-1 | Теги: Дмитро Степовик, Яков Гніздовський, Михайло Бойчук, Українська нова хвиля, Український портрет | Рейтинг: 5.0/3
«  Травень 2015  »