Головна » 2015 » Квітень » 29 » Тренінг "Практична медіаграмотність", або чому "Важливо ніколи не переставати сумніватися" (А.Ейнштейн)

«Зараз існує проблема фільтрування інформації. Світ переповнений як правдивою, так і брехливою інформацією...».

Умберто Еко, письменник, філософ

22-23 квітня МБФ «Академія Української преси» (АУП) за підтримки програми «Бібліоміст» запросила в Харків бібліотекарів публічних бібліотек Сумської, Харківської, Донецької, Луганської та інших областей до участі в 2-денному тренінгу «ПРАКТИЧНА МЕДІАГРАМОТНІСТЬ».  Нашій бібліотеці пощастило брати участь в ньому, і ми дуже вдячні Кризовому медіа-центру «Сіверський Донець», який оперативно проінформував про цей своєчасний і життєво необхідний захід.

Тренінг для бібліотекарів проводили викладачі: Гуменюк Людмила – директор Центру медіареформ, експерт з медіаосвтніх питань, магістр політичної комунікації Шефілдського університету; Потапова Валентина – медіатренер, медіапедагог, автор посібника «Как организовать дискуссию по фильму»; Волошенюк Оксана, директор АУП, провідний мистецтвознавець відділу кіно та телебачення Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнографії  ім. М.Рильського, співавтор програми «Медіаосвіта», навчально-методичного комплексу «Медіаосвіта (медіаграмотність)» та підручника «Медіаосвіта і медіаграмотність», 5 навчальних програм з медіаграмотності, затверджених Міністерством освіти і науки. Отже,такий склад викладачів не залишив жодного сумніву, що навчання буде плідним та корисним.

Якщо коротко, то можна зауважити, що інформація, якою сьогодні, до речі, володіють всі, обрушилася на нас могутньою лавиною, а працювати з нею ще нещодавно ніде спеціально не навчали. Як ніколи гостро зараз постало питання компетентного, грамотного осмислення всього того, про що ми дізнаємося з різноманітних джерел інформації. Адже часто-густо нас не інформують, а навпаки – дезінформують, запускають неправдиву, фейкову інформацію. Якщо ви засумнівалися в правдивості фото чи відео, то перевірити їх можна за допомогою сайту Stopfake.org. Ще один важливий момент: якщо журналіст працює з фактами, не посилаючись на джерела, критичний читач повинен загострити свою пильність. Це не обов’язково означає, що журналіст підтасовує факти. Але у читача має бути можливість перевірити інформацію. Тобто треба намагатися не сприймати на віру повідомлення, остаточно не переконавшись у їх правдивості. А цьому допоможе посилання в тексті на джерело, ім’я автора, назва матеріалу та рік опублікування. І ще багато-багато цікавого та корисного дізнались учасники тренінгу для запобігання ситуації, коли новинні повідомлення використовуються не для інформування людей, а для нав’язування їм думки, вигідної тим чи іншим силам.

Кожен учасник отримав навчальний посібник «НОВИННА ЖУРНАЛІСТИКА» Зігфрида Вайшенберга – очільника Інституту журналістики та комунікації Гамбурзького університету. Ця книга буде корисна і нашим пересічним читачам, і студентам, обравшим стезю журналіста, і  професіоналам медіа.

Підсумовуючи сказане, підкреслю, що сьогодні кожен з нас повинен критично ставитися до інформації, не забувати, що і пресу, і телебачення  можуть використовувати в інтересах влади тої чи іншої країни, власників чи олігархів, і навчитися протистояти інформаційним атакам ми просто зобов’язані.

Провідний бібліотекар сектору інформаційно-комп’ютерних послуг Н.Гарькавець

Переглядів: 383 | Додав: Библио-1 | Теги: новинна журналістика, практична медіаграмотність, Бібліоміст, АУП | Рейтинг: 5.0/5
«  Квітень 2015  »