Головна » 2016 » Березень » 9 » Сяють дивом святі храми
Сяють дивом святі храми

Т.Г.Шевченко… Великий і вічний, невичерпний і нескінченний. Звернення до Шевченка – це завжди актуальне «повернення до джерел». Шевченкова спадщина, мистецька і словесна, апелює до пам’яті поколінь, асоціюється з храмом української духовності, зобов’язує знати і пам’ятати. Вся вона - поезія в її вищому вияві. Поезією він витворив, образно кажучи, каркас духовного храму України, його колонаду . Прозою й мистецтвом звів стіни, фронтони, вітражі. Усе, що було сказане й намальоване ним, повністю інтегроване в національну культуру. Шевченко був одержимий ідеєю повернути національну традицію шкіл і храмів. І він щиро віддавав себе малюванню церков та соборів, невіддільних від образу України, що жила в його серці.

Богдан Лепкий, сам поет і художник, стверджував, що Шевченко – це маляр-співак, у якого звук мав колір, а колір хотів мати звук. Пластичне мислення Шевченка завжди мало вихід у малюванні. Інколи він змушений був намалювати образ, щоб знайти відповідне слово; про це свідчать малюнки на полях рукописів.

Українські храми, відтворені художником-мислителем у слові й малюнку, передають не лише філософію національної архітектури і його естетичні погляди. Усі вони і кожен зокрема володіють досконало інстальованою Шевченком програмою істини. Ним, його безмірною любов’ю, переплавлено і подано через храми, введені в ландшафт, і знання української історії, і поцінування праці зодчих, і гордість духовно красивим народом.

Митець і мислитель бачив духовний смисл в реаліях буття, в людині – образ Божий. Саме формування ідеї храму в його малярстві, прозі та поезії йде через створення мислеформи України, як храму. Він дав своєму народові розуміння його історичної унікальності, відкрив його потенціал і силу. Уся його спадщина, частиною якої є вражаючий образ українського храму, репрезентований храмами на всій території України, кодує і концентрує ключові знання для українців, нагадує їм про вічну, єдину дорогу до храму.

По матеріалах книги Лесі Генералюк «Святим дивом сяють Храми  Божі»

Переглядів: 235 | Додав: Библио-1 | Теги: маляр-співак, Шевченко, дорога до храму | Рейтинг: 5.0/3
«  Березень 2016  »