Головна » 2016 » Серпень » 11 » «От і Спас, йде вже літечко від нас »
«От і Спас, йде вже літечко від нас »

Українські народні й православні свята – найщедріший  грунт  для збереження і популяризації наших прадідівських звичаїв та обрядів.

Головними святковими подіями серпня є Спаси, до святкування яких ми запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу виставку-пораду «Щедрий Спас прийшов до нас».

14 серпня  святкують велике св’ято Перший Спас – Медовий Спас, або як його ще називають Спас на воді, Маковея. Це перше осіннє свято, з яким пов’язують закінчення літа. В цей день народ віддає шану його символам – святому хлібу, меду та маку.

Пасічники вирізають стільники із вуликів і тільки з цього дня дозволяється споживати бджолині ласощі. У церквах разом з квітами і колоссям хлібу святять головки маку. Цей букет називають «Маковієм».  Окрім цього 14 серпня священники проводять водохрещення. Тому друга назва цього свята «Мокрий Спас» або «Спас на воді». Люди вірять, що в цей день цілюща навіть роса. То ж, якщо захочете відчути лікувальні властивості води та меду, з’їжте ложку меду і запийте її трьома ковтками чистої води (бажано джерельної) – це подарує вам гарний заряд бадьорості.

Якщо ж ви збираєтесь відсвяткувати Медовий Спас, то пам’ятайте, що 14 серпня ще й перший  день Успенського посту. Тому м’ясні і рибні страви не їдять, а на святкові столи ставлять макові рулети, пироги тощо.

Спас другий (Великий), Яблучний, Преображення Господнє (19 серпня) – це головний Спас із трьох і вважається зустріччю з осінню. Це одне з найбільших хліборобських свят. Його ще називали Святом урожаю. Свято Преображення припадає на той же час, коли достигають плоди землі і Господь благословляє їх на всіляку користь людям. Тому народ назвав це свято Другим, або Яблучним святом. Тільки в цей день зранку люди починали збирати яблука, святили їх в церкві і пригощали всіх знайомих і незнайомих людей. Окрім цього, завдяки повір’ям, можна загадати бажання на останній шматочок яблука і воно обов’язково збудеться. А ще бажано надвечір на захід сонця вийти на прогулянку. Проводжаючи сонце за обрій, подякувати Матір-природу за її дарунки і попросити, щоб наступні дванадцять місяців були ще щедрішими.

Яблучний Спас вважається ще й днем поминання померлих родичів. Їли  в цей день, зокрема,  вареники з яблуками і медом, яблучні галушки.

З Горіховим Спасом вітати Вас хочу,

Хай сонця промінчик в оселю ввійде!

Горішки хай родяться кожного літа,

А лихо й біда Вашу хату мине!

Третій Спас – (Успіння Пресвятої Богородиці) – Горіховий, хоча він не такий знаковий, як два перших, але він також важливий. До цього дня визрівають горіхи, їх можна збирати і посвятивши в церквах,  їсти.

Не дивлячись на те, що багато людей називають його Горіховим, основна його назва Хлібний. Традиційно в цей день закінчували збирати врожай, пекли перший коровай із муки нового врожаю, пригощали рідних і прохожих, і йшли в поля готувати їх до озимих посівів. Цей день ще й називали «обжинки». По стародавньому звичаю на полі залишали невелику частку не зрізаних колосків. Робилось це для того, щоб повернути землі силу, яка була затрачена на вирощування врожаю.У народі це свято ще називають «Перша Пречиста».

Отже три Спаса – прекрасна можливість поласувати тими дарами, що дозріли в лісах, садах і полях. Вважається, що в ці дні в них зосереджена вся корисна енергія  землі. І звичайні, здавалось би продукти, мають цілющі властивості, які допомагають примножити здоров’я, удачу і благополуччя. Чого і ми Вам бажаємо!

Зі святами Вас!

Бібліотекар сектору літератури з мистецтва  Абраменко О.А.

Переглядів: 311 | Додав: Библио-1 | Рейтинг: 5.0/2
«  Серпень 2016  »