Головна » 2016 » Лютий » 21 » 21 лютого - Міжнародний день рідної мови
21 лютого - Міжнародний день рідної мови

З нагоди Міжнародного дня рідної мови на нашому сайті було проведено інтернет-опитування з єдиним питанням «Як, на вашу думку, чи треба знати мову країни, в якій ти живеш?».  У опитуванні на момент написання статті проголосувало 27 користувачів. Ось, як відповіли на поставлене питання.

Почнемо з найменшої кількості отриманих голосів. За варіанти «Ні» і «Мені байдуже» не проголосувало жодної особи. Насправді великою радістю стало те, що за варіант «Так, обов’язково» висказалися всі 27 опитуваних, отже 100 % респондентів. Звичайно, наше опитування не претендує на повну картину, яка об’єктивно відображає думку місцевої громади. Та, попри це, дає надію, що з такими результатами ми не втратимо рідної мови, і розуміння того, що вона є  найціннішим даром.

А далі, шановний читач, хотілося б поділитися з вами тезами зі статті братів Капранових, надрукованої ще в 2011 (!) році, http://www.pravda.com.ua/articles/2011/02/21/5939199/?attempt=1?attempt=2 , на яку я досить випадково вийшла, готуючись до написання матеріалу. Нагадаю, брати Капранови – українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі. Отже, вчитаймося в ці строки:

«День рідної мови – свято, яке об’єднує усіх нас. Незалежно від того, яку мову ми вважаємо рідною.

Комусь, можливо, це здасться парадоксом – як можуть об’єднувати різні мови? Але згадайте ще одне свято – День матері. Матері у нас у всіх різні, і ми любимо кожен свою, але саме це і дозволяє зрозуміти і оцінити почуття інших…Чи можна сказати, що якась мова краща за іншу? Чи можна порівнювати матерів, батьків?

Науковці твердять, що мов на Землі з кожним днем стає все менше. То може, так і треба? Може, це відбір? Може дійсно слабший має померти, як твердив Дарвін? А тим часом у природі, місці так би мовити первинного застосування принципів боротьби за виживання, дія законів Дарвіна не вважається вже універсальною цінністю.

Людство витрачає багато зусиль на збереження рідкісних птахів та звірів. Навіщо? Адже вони слабкі. Хай собі здохнуть сірі журавлі та уссурійські тигри. Така їхня доля. Хай живуть конкурентоспроможні пацюки!

Однак людина відрізняється від худоби саме тим, що не підлягає примітивному біологічному відбору. Людина – істота розумна. Ба навіть більше – і в тваринному світі закони Дарвіна мають обмеження: екологи, наприклад, твердять, що загибель кожного окремого виду наближає загибель цілої екосистеми. І вони таки мають рацію.

Кожен з нас любить власну маму, хоч частенько вона буває і не конкурентоспроможною. То як? Хочете оцінити її перспективи з кримінально-дарвіністських позицій чи стосовно батьків обиратимемо все-таки людський світогляд?

Нам здається, що саме екологічний підхід має переважати у питаннях мови та культури. Поп-музика не має вбивати оперу, а російська мова – гагаузьку. І, здається, так вважаємо не тільки ми – саме тому з 1999 року ЮНЕСКО вирішила відзначати День рідної мови.

А як же тоді із державною мовою? – запитаєте ви.

І правильно запитаєте. Тому що коли знання рідної мови – наш обов’язок перед власним народом, то володіння державною – обов’язок громадянина перед державою. Дуже просто і зрозуміло.

Але крім морального обов’язку це також гарантія, що ти завжди зрозумієш, чого хоче держава від тебе, а вона у свою чергу зрозуміє твої звернення.

Отже рідну ми маємо знати з поваги до свого народу, державну – з поваги до держави. Це просте правило наводить лад у мозку і дозволяє усім разом святкувати День рідної мови. Кожному – своєї, але усім разом.

Зі святом вас! Бо рідна мова – це те, що нас об’єднує. Бо вона є в кожного з нас».

Провідний бібліотекар сектору інформаційно-комп'ютерних послуг Н.Гарькавець

Переглядів: 290 | Додав: Библио-1 | Теги: 21 лютого, день рідної мови, Брати Капранови | Рейтинг: 5.0/5
«  Лютий 2016  »